Какво е Остеопороза и как се изследва? Остеопорозата е прогресиращо метаболитно заболяване на скелета. Дължи се на загуба на калций от костите, намаляване на плътността им, което предразполага към счупване.
Остеопорозата засяга мъже и жени от всички раси. Но най-много белите и азиатските жени – особено възрастните жени, които след менопаузата са изложени на най-висок риск.
Какво се случва в тялото при остеопороза?
Костта е жива тъкан, която непрекъснато се обновява. Нормално съществува равновесие между процесите на издраждане и разрушаване на костта. Остеопорозата възниква, когато създаването на нова кост е по-малко и по-бавно, отколкото загубата на костно вещество.
Крехкостта на костите води до счупвания, особено в областта на тазобедрените кости, на китките и гръбнака.
Риск от възникване на остеопороза – профилактика
За да се предпазим от това заболяване и да намалим риска от възникване на остеопороза, ранната профилактика е от съществено значение.
Ако имате някакви притеснения относно остеопорозата или сте фамилно обременени, препоръчително е да се консултирате с опитен специалист, да направите необходимите изследвания на костна плътност и метаболитна оценка.
Фактори за развитие на остеопороза:
- Наднормено тегло
- Неправилно хранене
- Възраст
- Фамилна обремененост
- Заседнал начин на живот.
Хората, които прекарват много време в седене, имат по-висок риск от остеопороза, отколкото тези, които са физически по-активни. Всяко физическо упражнение и дейности, които насърчават баланса и добрата стойка са полезни за костите Ви, като ходенето, бягането, скачането, танците и вдигането на тежести изглеждат особено полезни.
- Прекомерна консумация на алкохол.
Повишената консумация на повече от две алкохолни напитки на ден увеличава риска от остеопороза.
- Тютюнопушене.
Точната роля на тютюнопушенето при остеопорозата не е ясна, но е доказано, че то допринася за по-бързата костна загуба.
Симптоми на остеопороза
Обикновено няма симптоми в ранните етапи на загуба на костно вещество. Но след като костите са отслабени и се е развила остеопороза, може да имате признаци и симптоми, които включват:
- Болка в гърба, причинени от счупен или свит прешлен. Болката може да възникне внезапно, да е много силна, остра и режеща;
- Загуба на ръст с течение на времето;
- Прегърбена стойка на гръбнака;
- Кост, която се чупи много по-лесно от очакваното дори при минимална травма
Изследване за остеопороза
Тестът Dual-energy X-ray Аbsorptiometry (DXA) за костна плътност определя дали имате остеопороза. На български ще го срещнете като двуенергийна рентгенова абсорбциометрия. Използва рентгенови лъчи, за да измери колко грама калций и други костни минерали се съдържат в сегмент от кост. Костите, които най-често се изследват, са в гръбначния стълб, бедрото и понякога предмишницата.
Т-резултат и Z-резултат
Вашият Т-резултат е вашата костна плътност в сравнение с това, което обикновено се очаква при здрав млад възрастен от вашия пол. Вашият Т-резултат е броят единици — наречени стандартни отклонения — че костната Ви плътност е над или под средната.
-1.0 и нагоре = нормална плътност.
-1.0 до -2.5 = ниска плътност (остеопения).
-2.5 и надолу = остеопороза.
Вашият Z-резултат е броят на стандартните отклонения над или под това, което обикновено се очаква за някой на вашата възраст, пол, тегло и етнически или расов произход. Ако вашият Z-резултат е значително по-висок или по-нисък от средния, може да се нуждаете от допълнителни тестове, за да определите причината за проблема.
Изследване за остеопороза трябва да се прави при следните рискови групи:
- Всички жени над 65г.
- Всички мъже над 70г.
- Жени в менопауза под 65г.
Жени под 65 г. и мъже под 70г. с:
- Ниска телесна маса
- Счупване при минимална травма
- Болест, асоциирана с понижаване на костната маса
- Прием на лекарства, водещи до понижаване на костната
- маса