Остеопороза: „Тихата болест“, която намира решение чрез метода OsteoStrong®
Какво е модерното решение за борба с остеопорозата?
Остеопорозата е известна като „тихата болест“, тъй като няма симптоми и се открива в повечето случаи когато някой претърпи фрактура. Жените, поради по-честите хормонални нарушения, се смятат за по-податливи на нейните последици. В световен мащаб 1 от 3 жени и 1 от 5 мъже са изложени на риск от остеопоротична фрактура през живота си.
Остеопоротична фрактура се счита за втория водещ фактор за физическа инвалидност и смъртност в световен мащаб. Повече от 420 000 българи страдат от остеопороза, като 80.4% от тях са жени, а 19.6% – мъже. На всеки час се регистрират поне по шест фрактури, в резултат на крехки кости или около 150 дневно. Изследване на Международната фондация по остеопороза (МФО) показва, че остеопорозата все още се диагностицира късно. В сравнение с големите европейски страни, България отстъпва, когато става въпрос за достъп до лечение на пациентите с остеопороза. Едва всеки шести пациент продължава лекарствената си терапия една година по-късно, независимо от лекарството, което приема. В България биха могли да бъдат предотвратени до 68 000 костни фрактури, ако хората с повишен риск от развитие на остеопороза или вече с доказано заболяване, получат адекватна лекарствената терапия.
Смъртността в резултат на остеопорозата в България е по-висока (184 на 100 000), отколкото в Европейския съюз (116 на 100 000).Ранното диагностициране на остеопорозата е особено важно, за да се задържат максимално дълго последствията от загубата на костна маса. Измерването на костната плътност (DXA) е стандартен метод за диагностика на заболяването, а лечението е комплекс от различни мерки, които взаимно подсилват ефекта си и по този начин укрепват костното здраве. Медикаментите са важен елемент от лечението, което трябва да се допълни от здравословното хранене, прием на достатъчно витамин D и калций, както и достатъчно двигателна активност.
Според Асоциацията „Пеперуда“ в Гърция всяка година около 15 000 души чупят бедрената си кост. Смъртността на тези хора в първите две години след операцията достига 30%. Според Хеленското ендокринологично дружество в Гърция повече от 500 000 жени, както и 1 от 5 мъже над 50 години, от които 75% дори не знаят, че имат остеопороза. Още по-удивително е, че въпреки честотата и сериозността на заболяването, 93% от мъжете и 58% от жените никога не са си правили измерване на костната плътност.
Кого засяга остеопорозата?
Горните статистики ни показват значимостта и опасността от остеопорозата, въпреки че повечето хора мислят, че това е състояние, което засяга само жени в менопауза или хора в много напреднала възраст.
Въпреки това, остеопорозата не е само заболяване при възрастните, а и при по-млади хора, както поради увеличаването на средната продължителност на живота, така и поради нездравословните навици.
Рискът за млад човек се увеличава, ако има фактори като наследствена предразположеност, хормонални нарушения като тези на щитовидната жлеза, прием на лекарства (кортизони, антикоагуланти и др.), химиотерапия, ниско телесно тегло, дефицит на калций и витамин D, пушене, липса на физическа активност и заседнал начин на живот.
Обръщане на прогреса на остеопороза
Дълго време се смяташе, че остеопорозата е необратимо състояние, но експертите вече смело могат да твърдят, че тя може да бъде предотвратена, но също така и обърната по неинвазивен и физиологичен път.
Най-ефективният метод за справяне с нея се корени в отдавна известения закон на биологията, Законът на Волф (1896). През 1892 г. германският анатом и хирург Юлиус Волф формулира теорията, че костта на здрав човек или животно се адаптира към натоварванията, които прави. Костите се адаптират към нови натоварвания и ако натоварването върху костите се увеличи, те ще се регенерират и ще станат по-здрави в резултат на натоварването. Оттогава много изследвания потвърждават закона на Волф, но не беше известно какво е минималното натоварване, необходимо за предизвикване на адаптивен отговор на централната нервна система за регенериране на костите.
Отговор на този въпрос беше даден от изследванията на Deere & Tobias през 2012 г. Според тях, минималният натиск, който трябва да бъде приложен върху бедрената кост, за да предизвика активирането на процеса на остеогенеза, е 4.2 пъти телесното тегло на всеки човек. Тазовата област не беше случайно избрана от изследователите, тъй като тя се счита за една от най-склонните към фрактури и със сигурност най-болезнената кост в процеса на заздравяване при по-възрастни хора.
Революцията на OsteoStrong® методът OsteoStrong®
Методът OsteoStrong® се основава на горните изследвания и проучвания, при които с помощта на четири роботизирани машини за укрепване на мускулно-скелетната система могат да се прилагат високи натоварвания, безопасно. По този начин, членовете получават ползи от въздействието без рисковете, които го съпътстват, и се наслаждават на методът – биохакинг, който няма странични ефекти. В допълнение към увеличаването на костната плътност, OsteoStrong® ефективно се справя с болки в гърба и ставите, лоша стойка, проблеми с баланса, регулиране на метаболизма, на глюкозата и увеличаване на мускулната сила. И всичко това без усилие, упражнения, медикаменти или специална диета, но и абсолютно безопасно. OsteoStrong® има два центъра на територията на България: София (ул. Йоан Екзарх 50Б, кв. Лозенец, тел.: 359 887 49 99 19 ), и (кв. Хиподрума бл. 1, тел.: 359 889 45 84 88). Обадете се днес за пробна сесия.